Megan's Trips

My Publix Trip:: $13.27 for $31.76 in Groceries

This post contains affiliate links. Please see my disclosure policy for additional questions.

  
 

Friends don't let friends pay full price! Click HERE to join our Facebook Chat Group to see all the latest deals, ask questions, and more!

 

publix trip jan 1 I went into Publix this morning to grab a couple of things. I mainly went to go ahead and grab some pizzas for our weekly pizza night. 🙂

Here’s what I bought::

Gallon of Milk, $3.79

(2) Gatorade Whey Protein Bars, $1.50 each

Christmas Peeps, $1.00 {Christmas clearance}

(3) DiGiorno Pizzas, $3.99 each (on sale for 50% off)

I used::

Buy two DiGiorno Pizzas, get one free up to $6.01 printable coupon (no longer available)

I paid $15.77. When I got home, I submitted my receipt to Ibotta for $2.50 back on any two Gatorade Whey Protein Bars. After the Ibotta rebate, it was just $13.27. I ended up saving $18.49 after all sales, coupons, and rebates!

Are you wanting to learn how to save more money in the New Year? Using coupons is a great way to cut your grocery bill. Learn more here and here.

Print Friendly, PDF & Email
Previous Story
Next Story
%d bloggers like this: